Jak wygląda egzamin maturalny?

Dzień egzaminu może wiązać się z dużym stresem dla każdego zdającego. Jeżeli wiesz, jak będą wyglądać procedury i jak się zachować podczas matury, oszczędzisz sobie sporo nerwów.
Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi i zasad dot. przeprowadzania egzaminu..

Wyśpij się

Zakuwanie na tydzień czy przed egzaminem i tak nic nie da. Zadbaj o siebie na te kilka dni przed maturą. Wyśpij się, zjedz coś konkretnego, nie panikuj. Jeżeli przygotowywałeś/aś się do matury przez ostatnie kilka miesięcy, ten ostatni tydzień naprawdę niczego nie zmieni, wszystko już wiesz. Jeżeli skupiałeś/aś się na regularnej nauce i zdałeś/aś się na przygotowania w szkole – nie mieszaj sobie w głowie. Szanuj swoją pracę. Pójście na egzamin po spokojnej nocy i dobrym śniadaniu da Ci wiele więcej, niż pospieszne powtarzanie podręczników.

Przyjdź dużo wcześniej

Nie ma nic gorszego od spóźnienia się na egzamin. Do szkoły w której zdajesz maturę przyjdź nawet godzinę przed czasem.
To będzie dla Ciebie moment na złapanie oddechu i uspokojenie się. W ten sposób dasz sobie też czas w razie  ewentualnych opóźnień w komunikacji miejskiej – a one szczególnie w dzień matur mogą się zdarzyć.

Pomoce maturalne

W szkole pewnie dowiesz się, jakie rzeczy możesz przynieść na egzamin, bo matura z każdego przedmiotu rządzi się nieco innymi prawami.
Na każdy przedmiot zawsze musisz przynieść długopis lub pióro z czarnym tuszem (najlepiej kilka!!!) i dokument ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport – z legitymacjami może być problem).

 Przed egzaminem

Przed wejściem do sali w której napiszesz egzamin członek Zespołu Nadzorującego (ZN) sprawdzi twoją tożsamość. Następnie od przewodniczącego ZN (już w sali) dostaniesz: wylosowany numer stolika, wizytówkę ze swoimi danymi i naklejkę ze swoim PESEL’em. Po sprawdzeniu poprawności swoich danych na liście zdających musisz się na niej podpisać. Potem możesz iść do swojego stolika.

Wystąpienie przewodniczącego

Przewodniczący ZN powie Ci jak dokładnie kodować arkusz, jak będzie wyglądać egzamin i z jakich pomocy możesz skorzystać – np. na maturze z matematyki masz dostęp do tablic maturalnych i kalkulatora, na j. polskim możesz korzystać ze słowników.

Wydanie arkuszy maturalnych

Kiedy nadejdzie godzina wydania arkuszy – przedstawiciel zdających (jeden losowy uczeń) i przewodniczący ZN wyjdą z sali. Po sprawdzeniu nienaruszonych kopert z arkuszami i podpisaniu protokołu wrócą z egzaminami. Następnie kiedy przyjdzie godzina egzaminu (9:00 lub 14:00) członkowie ZN rozdadzą arkusze każdemu zdającemu.

Rozpoczęcie egzaminu

Zostaniesz poproszony/a o otworzenie i sprawdzenie swojego arkusza. Przewodniczący ZN przeprowadzi Cię przez kolejne etapy kodowania arkusza maturalnego. A członkowie ZN będą chodzić po sali i sprawdzać wszystkie arkusze pod kątem poprawności kodowania. Kiedy wszystkie arkusze zostaną zakodowane i sprawdzone, przewodniczący napisze na tablicy czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu. Wtedy nie będzie już powrotu.