Progi punktowe – jak dostać się na studia?

Podchodząc do matury warto wiedzieć, jakie obowiązują progi punktowe na interesujące Cię kierunki. Posiadając tę wiedzę możesz oszacować jak dobrze musisz napisać egzamin, żeby dostać się na wymarzone studia.

Podstawa czy rozszerzenie?

Popularnym błędem jest myślenie, że napisanie rozszerzonej matury otwiera drzwi na studia. To nieprawda. Oczywiście przygotowywanie się do rozszerzenia na pewno ma wiele plusów – jak np. łatwość przy pisaniu matury podstawowej z przedmiotu. Jednak mnożnik punktów matury rozszerzonej wcale nie jest taki optymistyczny. Wynika to z dwóch powodów:

 

  1. Przy aplikacji na studia punkty z podstawy i rozszerzenia nie sumują się – tzn. wyliczasz swoje punkty kandydata na podstawie egzaminu wyłącznie na danym poziomie – albo z podstawy albo z rozszerzenia,
  2. Przelicznik punktów matury rozszerzonej jest korzystniejszy niż z podstawowej z danego przedmiotu ALE podstawę jest zdecydowanie łatwiej napisać niż rozszerzenie. Dlatego często zdarza się, że chociaż kandydaci mają napisaną maturę rozszerzoną, przy aplikacji na studia wybierają przelicznik matury z podstawy – bo jest po prostu korzystniejszy.

Kalkulatory maturalne

Pamiętaj – sprintem nie przebiega się maratonu. Materiału naprawdę jest sporo, tym bardziej jeżeli chcesz solidnie przygotować się ze wszystkich przedmiotów. Wybierz planer lub kurs, który nie przygniecie Cię wiedzą. To nie sztuka powtórzyć wszystkie epoki literackie w jeden dzień, albo przestudiować tablice maturalne za jednym zamachem.
Tylko że w ten sposób jedyne co Ci się uda to spanikować, ale pożytku z tego żadnego nie będzie. Ponownie – nie tędy droga.